مقالات

تهویه مطبوع در تاسیسات ساختمان

تهویه مطبوع در تاسیسات ساختمان

می‌توان از طریق شناخت انواع سیستم‌های تهویه مطبوع، درکی بهتری از سیستم‌های پیچیده داشت حال در این مقاله سه طبقه‌بندی سیستم‌های تهویه مطبوع ازلحاظ مقیاس را بررسی خواهیم کرد تا بتوان به شناخت بیشتری درباره آن رسید. این سه سیستم شامل:

1. تهویه مطبوع محلی

برای استفاده از یک منطقه که معمولاً شامل چندین اتاق است، می‌توان از سیستم محلی استفاده کرد. در این سیستم، در یک بسته می‌توانید مجموع اجزای منبع، توزیع، تحویل و کنترل را داشته باشید که در این حالت باید بگوییم سیستمی که داریم خودکفا خواهد بود.
با تمامی پیامدهایی که برای زیبایی‌شناسی و انعطاف‌پذیری ممکن است این نوع سیستم داشته باشد اما معمولاً این نوع سیستم تهویه را باید در فضای موردنظر قرار داد.
با توجه به اثراتی که سیستم بر راندمان دارد معمولاً این نوع سیستم دارای اندازه و ظرفیت کوچکی هست. نکته‌ای که ممکن است مثبت یا منفی به نظر برسد این است که یک مکان مرکزی مشخص، سیستم تهویه مطبوع محلی را کنترل نمی‌کند. نمونه سیستم HVAC محلی را می‌توان یک واحد تهویه هوای پنجره در نظر گرفت.

تهویه مطبوع در تاسیسات ساختمانی

2. تهویه مطبوع مرکزی

برای مناطق متعدد یک محل یا منطقه‌ای در مکان دوردست می‌توان از یکی دیگر از انواع تهویه مطبوع به نام تهویه مطبوع مرکزی استفاده کرد. برای اینکه از یک مبدأ مثل تأسیسات، سرمایش و گرمایش را به مناطق مختلف سیستم منتقل کنیم، باید از یک سیستم توزیع استفاده نماییم.
محدوده‌ای بین محل اقامت یک خانوار تا یک دفتر یا آزمایشگاه به متراژ هزاران فوت مربع (مترمربع) را می‌توان به‌عنوان محدوده یک سیسم در نظر گرفت. می‌توان یک یا چند سیستم مرکزی را برای یک ساختمان به کار برد. نمونه این نوع سیستم را می‌توان سیستم حجم هوای متغیر (VAV) نام برد.

تهویه مطبوع در تاسیسات ساختمانی مدرن و بزرگ

3. تهویه مطبوع ناحیه‌ای

در چند ساختمان می‌توان از تهویه مطبوع ناحیه‌ای استفاده کرد. فراهم کردن اثرات گرمایشی و سرمایشی برای محیط یا نواحی ویژه تأسیساتی را سیستم ناحیه‌ای انجام می‌دهد علاوه بر سیستم تهویه مطبوع مرکزی که ساختمان به‌صورت مجزا آن را دارد.
از شاخص‌های سیستم‌های ناحیه‌ای می‌توان به تجهیزات بزرگ همراه با اقتصاد مقیاس ممکن نام برد که می‌تواند شامل فله سوخت یا برق، کنترل عملیات سفارشی، خرید فله سوخت یا خرید و کیفیت نگهداری برجسته و اپراتورهای آموزشی  باشد. از مثال‌های سیستم ناحیه‌ای می‌توان در دانشگاه ایالتی بال و در پروژه سیستم پمپاژ حرارتی منبع زمین اشاره کرد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید