محصولاتمقالات

انواع پکینگ

پکینگ برج خنک کننده یا کولینگ تاور  چیست ؟

یکی از مهمترین قطعاتی که در برج خنک کننده استفاده می شود پکینگ می‌باشد کاربرد پکینگ در برج خنک کننده ایجاد یک سطح تماس بین جریان آب و هوا می باشد و باعث کاهش حرارت و دمای آب شده و به خنک شدن آب کمک می کند در واقع با استفاده از پکینگ مناسب میتوان راندمان برج خنک کننده را افزایش داد بنابراین پکینگ ها در برج خنک کننده به عنوان قلب آن عمل می کنند به همین دلیل  بسیار پر اهمیت بوده و عدم کارایی این بخش به معنی از کار افتادن کل سیستم برج خنک کننده می باشد این ساده ترین شکل بیان برای کار برج خنک کننده می باشد اگر به صورت دقیق و علمی بخواهیم پکینگ را توضیح دهیم به این صورت است که پکینگ برج خنک کننده یا مواد پرکننده برج در برج خنک کننده برای ارائه یک سطح بلند و وسیع برای چگالش و تغلیظ بخار بدون محدود کردن جریان هوا استفاده می شود پکینگ ها فضای بسیار کمی را اشغال می کند ولی قادر است فضای بسیار زیادی جهت انتقال دما و حرارت و تبخیر آب به وجود آورد.

انواع پکینگ در برج خنک کننده یا کولینگ تاور

پکینگ برج خنک کننده با توجه به نوع طراحی و کاربرد و شکل هندسی به چند نوع تقسیم می شود،همچنین با توجه به مشخصات مکانی و محیط مورد استفاده و رنج دمایی آب و سختی آب و…. پکینگ برج خنک کننده طراحی و ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین با در نظر گرفتن تمام فاکتورها  بهترین و کار آمد ترین نوع پکینگ را انتخاب کنید تا بالاترین راندمان را برای برج خنک کننده داشته باشیم

در کل ما دو نوع پکینگ کولینگ تاور داریم

 • نوع آبشاری یا فیلم(film )

 • نوع اسپلش پکینگ یا قطره ای(splash ) که خود شامل چند بخش می باشد :

 • نت اسپلش(net splash )

 • رندوم اسپلش ‏(rendom splash )

 • گرید اسپلش(grid splash )

 • وی بار اسپلش(v bar splash )

استفاده-از-پکینگ-در-برج-خنک-گننده-ارس

نحوه عملکرد انواع مختلف پکینگ در برج خنک کننده ، ( کولینگ تاور )

 نوع اول: که به فیلم یا آبشاری مشهور است پکینگ آبشاری با ایجاد لایه‌های نازک آب در داخل برج خنک کننده سطح تماس انتقال را انجام میدهد بدین ترتیب سطح تماس و زمان آن بیشتر می‌شود. جنس این نوع پکینگ عموماً از ورق های پلیمری متریال پی وی سی pvc  یا پلی پروپیلن ppبا ضخامت ۴۰۰ تا ۵۰۰ میکرون می باشد شکل ظاهری آن ها به صورت مورب و مواج و زنبوری است، تاآب به صورت لایه های نازک دراید .

ورق های پلیمری متریال  pvc با چسب به هم متصل می شود و این باعث می شود مقاومت کمتری داشته باشند اما در برابر عوامل مانند چربی ها و روغن ها و اسیدها و غیره بسیار با دوام و همچنین قابل بازیافت می باشند پکینگ مدیاهای که جنس آن ها پلی پروپیلن است با جوش حرارتی به هم متصل می شوند که دارای دوام و استحکام بیشتری نسبت به نوع پی وی سی می باشد .

ورقه های پکینگ برج خنک کننده فیلمی باید با فاصله های درست و دقیق طراحی شده باشند زیرا این فاصله ها نه تنها برای سطح انتقال حرارت خوب و عبور هوا کاربرد دارد بلکه کمتر دچارگرفتگی می‌شود به دلیل اینکه در پکینگ فیلمی آب به صورت لایه نازکی جریان دارد بنابراین آب باید به صورت یکنواخت توزیع شود اگر قسمتی خشک بماند کارایی دستگاه کاهش می یابد.

 عمدتاً فاصله ورق ها ۳ و ۴ دهم اینچ یا ۱۹ میلیمتر می باشد اگر فاصله از این مقدار کمتر باشد جلبک ها و رسوبات باعث گرفتگی پکینگ مدیا شده و ممکن است برج خنک کننده خاموش شود زیرا بر الکتروموتور دستگاه فشار وارد می شود و باعث خاموشی کولینگ تاور می شود.

بیشترین کاربرد پکینگ فیلم (film) در برج های خنک کننده

 پکینگ فیلمی برای اینکه کارایی بهتری داشته باشد باید برای آبهای تمیز و با کیفیت استفاده شود تا کمتر دچار گرفتگی و رسوب شود و راندمان دستگاه در سطح مطلوب انجام گیرد پکینگ فیلمی بهترین گزینه برای برجهای خنک کننده جریان مخالف می باشد و بیشترین کاربرد در این نوع برج خنک کن از پکینگ فیلمی است و تقریباً نیمی از برج‌های خنک کننده متقاطع نیز از این نوع پکینگ بهره مند هستند .

پکینگ-pvc-پی وی سی - برج خنک کننده- ارس

مزایای پکینگ فیلمfilm

 • نصب آسان و سریع
 • مورد استفاده در جریان مخالف و متقاطع
 • بازدهی بالا و وسیع در ابعاد کوچک
 • قابلیت ساخت در بلوک های مختلف

 پکینگ اسپلش splash

 یک نوع دیگر از پکینگ ها مدل اسپلش آن می باشد همانطور که از نام این پکینگ پیداست آب در این نوع پکینگ به صورت قطره‌ای یا پاششی انجام می شود و سطح تماس آب و هوا را ایجاد می کند در این نوع پکینگ از چوب استفاده می شده است اما امروزه طراحان از جنس پی وی سی برای دوام بیشتر در ساخت پکینگ اسپلش استفاده میکنه کاربرد این نوع پاکینگ بیشتر در مکان هایی که دارای سختی آب می باشد مورد استفاده است زیرا آب به صورت قطره ای و متوالی مانع از ایجاد رسوب در پکینگ می شود و راندمان برج خنک کننده می شود و امکان خرابی را کمتر میکند

 • مزایای پکینگ اسپلشsplash

 مناسب برای مکان های با کیفیت آب پایین /  کارایی بالا در مقابل رسوب ها / مورد استفاده در صنایع مختلف /  نگهداری آسان /  مقاومت در دماهای بالا و طول عمر بیشتر /  نحوه انتخاب مناسب پکینگ برج خنک کن

 یکی از وظایف اصلی طراحان و تولیدکنندگان برج خنک کن یا کولینگ تاور انتخاب دقیق و درست نوع پکینگ برای داشتن بالاترین کارایی و عمر مفید و راندمان بالا در برج خنک کننده می باشد به همین دلیل طراحان با انتخاب جنس و نوع پکینگ و حتی گام پکینگ و درنظر گرفتن کیفیت آب و دمای آب و نوع صنعت و آلودگی‌های محیط اطراف بهترین نوع پکینگ را برای برج خنک کن برمی‌گزینند.

موارد مصرف  پکینگ برج خنک کننده

 در مزارع پرورش ماهی ،تولید آب داغ با تماس مستقیم، تصفیه آب ،فیلتر کردن بیولوژیکی ،تصفیه گاز های گلخانه ای، اکسیژن سازی، خشک کردن و مخلوط کردن به کار می رود .

قیمت پکینگ مدیا خنک کننده یا کولینگ تاور

قیمت پکینگ حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از قیمت برج خنک کننده را شامل می شود پس با انتخاب درست و اصولی بسیاری از هزینه‌های اضافی  برای تعویض و غیره جلوگیری کرد.

 قیمت پکینگ هاً بر طبق دو واحد شمارش مشخص می‌شود، بدین صورت که یا بر اساس بلوک محاسبه می‌شود یا بر اساس مترمکعب پکینگ قیمت تعیین می‌گردد.  در حالت کلی قیمت پکینگ  برج خنک کننده بر اساس: موضوع کاربرد ،حجم مورد نیاز، ابعاد برش و متریال کاربردی جهت تولید معین می شود ،برخی سازندگان  برای متعادل کردن قیمت پکینگ برج خنک کن برشکاری و طراحی را به صورت رایگان را انجام می دهند.

انواع برج خنک کنکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهتولید برج خنک کنندهنصب و راه اندازی انواع برج خنک کنندهتهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار باز  , پکینگ ,
تعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده فایبرگلاسبرج خنک کننده آببرج خنک کن جریان متقاطع , برج خنک کننده گرد 


با یک کلیک ، زنگ بزنید و با بهترین قیمت خرید کنید .

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید