مقالات

آشنایی با انواع برج های خنک کننده

انواع برج های خنک کننده  با توجه به شرایط و ویژگی‌های آن‌ها به‌منظور عملیات خنک‌سازی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند که از نمونه‌های بارز  انواع برج‌های خنک‌کننده می‌توان نوع تبخیری آن را نام برد.

 انواع برج‌های خنک‌کننده      

برج‌های خنک‌کننده به دستگاه‌هایی گفته می‌شوند که گرمای حاصل‌شده در فرآیندهای ماشین‌آلات و فعالیت دستگاه‌های صنعتی به وجود آمده به‌وسیله آب در حال جریان را دریافت می‌کنند، برج‌های خنک‌کننده از طریق تبخیر کردن آب به هوا  گرما را انتقال می‌دهند. و مجدداً آب‌خنک را به چرخه سیستم برمی‌گردانند. انواع برج‌های خنک‌کننده با توجه به جنس می‌توانند تعیین و مشخص شوند. که یکی از نمونه‌های آن‌ها برج خنک‌کننده فایبرگلاس است که از جنس فایبرگلاس دران استفاده‌شده است. اسکلت به‌کاررفته در برج‌های خنک‌کننده می‌تواند در تعیین انواع برج‌های خنک‌کننده نیز نقش داشته باشد که اغلب جنس اسکلت کولینگ تاور ها از فلز، چوب و فایبرگلاس است.

انواع برج های خنک‌کننده و تعریف آن ازنظر ترمودینامیک

ازنظر ترمودینامیک برج‌های خنک‌کننده بر مبنای تبخیر آب تعریف می‌شوند و دارای انواع مختلفی ازلحاظ عملکردی و ظاهری می‌باشند. در تعریف برج‌های های خنک‌کننده می‌توان این‌گونه اضافه نمود که  با افزایش حجم آب و افزوده شدن آن و زمان تماس آب‌وهوا مقداری آب در سیستم تبخیر می‌گردد. همراه با این تبخیر فرآیند دریافت گرمای درون این آب صورت می‌گیرد که این عمل باعث خنک شدن آب‌های باقی‌مانده می‌شود. برای اینکه این موضوع را به‌خوبی درک کنید مثالی را ارائه می‌دهیم. زمانی که شما دستان خود را خیس می‌کنید و آن را در معرض جریان هوا قرار می‌دهید دستان شما خنک می‌شوند مکانیسم این عمل این‌چنین است که آب موجود بر روی دستانتان در تماس با هوا تبخیر می‌شود و این تبخیر به صورتی است که گرمای نهان موردنیاز تبخیر از دست شما دریافت می‌شود و درنهایت دستانتان خنک می‌گردند. انواع برج‌های خنک‌کننده بر اساس ترمودینامیک که عمل تبخیر را بیان می‌کند. تعیین می‌شود که در ادامه به بیان ان خواهیم پرداخت.

cooling-tower-water-fiber

 انواع برج‌های خنک‌کننده بر اساس فرآیند تبخیر

انواع برج‌های خنک‌کننده بر اساس چگونگی فرآیند تبخیر و توزیع آب دسته‌بندی می‌شوند.

 برج‌های خنک‌کننده  تبخیری:

 در این برج‌ها هرچه مدت‌زمان تماس آب‌وهوا بیشتر باشد میزان تبخیر نیز بیشتر است.

فرایند توزیع آب در مدلی از برج‌های خنک‌کننده:

در این برج‌های خنک‌کننده سیستم توزیع آب به صورتی است که آب را به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌کنند که از این طریق سطح تماس آب‌وهوا را افزایش می‌دهد.

برج خنک کن , برج خنک کننده گالوانیزه , تهویه مطبوع ساختمان ,  برج خنک کننده مدار بسته , انواع پکینگ , تعمیرات و بهینه سازی برج خنک کننده , برج خنک کننده جریان مخالف , برج خنک کننده جریان متقاطع , برج خنک کننده گرد 

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید