مقالات

تخریب چوب در برج های خنک کننده فایبرگلاس

مطالعه روی تخریب چوب در برج های خنک کننده فایبرگلاس

در سال 1948 نخستین گزارش موارد تخریب چوب در برج‌های خنک کننده منتشر شد ولی گزارش تخریب شدید و سریع سرخ چوب در برج‌ها در سال 1950 توجه صاحبان صنایع را به خود جلب کرد. در این سال تولید کنندگان چوب آلات سرخ چوب و سازندگان برج متوجه شدند که سرخ چوب در برج‌های ناحیه ساحلی گلف ایالات متحده به شدت تخریب پیدا کرد. نمونه‌هائی از چوب تخریب یافته را تولیدکنندگان سرخ چوب و انجمن سرخ چوب کالیفرنیا مورد مطالعه قرار دادند. موسسه شیمی کاغذ و آزمایشگاه فرآورده‌های جنگلی ایالات متحده نیز روی نمونه‌های مشابه به مطالعه پرداخت اند.

نتایج این مطالعات و گزارش‌های صاحبان برج حکایت از انواع تخریب را داشت که به طور کلی در دو دسته پوسیدگی و تخریب شیمیایی طبقه‌بندی می‌شدند اما علل تخریب سریع چوب بلافاصله شناسائی نشدند. عوامل مخربی چون موریانه و حشرات دیگر در نمونه‌هائی مطالعاتی ردیابی شده بودند ولی پژوهشگران علل تخریب سریع را غیر از اینها می‌‌دانستند.

برای تحلیل کامل مسئله در سال 1950 مجمعی از کاربران برج خنک کننده و صاحبان کارخانه‌های برش سرخ چوب تشکیل شد و پس از بحث و بررسی‌ها معلوم شد که به یک پروژه مطالعاتی دراز مدت و حجم وسیع کار جمع‌آوری مشاهدات در برج‌ها، نیاز خواهد بود تا پاسخ مسئله تعیین شود. برای این منظور آزمایشگاه فرآورده‌های جنگلی ایالات متحده را هم به یاری طلبیدند. سرانجام برنامه‌ای شامل دو قسمت، مطالعه تخریب سرخ چوب در برج و تیمار حفاظتی چهارگونه چوب برای مصرف در برج‌ها، تدوین گردید.

اهداف تعیین شده این برنامه مطالعاتی عبارت بودند از:

1- تعریف صورت مسئله با شناسایی انواع تخریب مشهود در برج برای شناخت بهتر چگونگی تخریب چوب و یافتن روند کنترل در هر مورد.
2- برآورد اثر متغیرهایی چون شرایط کار کردن برج، طراحی، قدمت، نوع سرویس‌دهی و محل جغرافیایی، در نوع و مقدار تخریب مشاهده شده، از طریق انجام آزمون روی چوب در شرایط واقعی سرویس‌دهی و بررسی شیمی چوب تخریب یافته.
3- تحقیق روی دوام چوب‌های دارای تیمار حفاظتی در برج‌ها.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید