مقالات

جلبک در برج خنک کننده

جلبک در برج خنک کننده

جلبک در برج خنک کن می‌تواند همانند یک سطح چسبنده ایجاد نماید و راندمان برج خنک کننده را بسیار کاهش دهد. جلوگیری از جلبک در برج خنک کن یکی از مسائل مهم است که کارشناسان شرکت تهویه مطبوع ارس با بیش از دو دهه تجربه توانسته اند هنگام ساخت محصولات خود با توجه به این موضوع طراحی و شروع به ساخت کنند.

تأثیرات مخرب جلبک در برج خنک کننده

امروز قصد داریم یکی از مهم‌ترین گزینه‌های تاثیرگذار بر روی کارایی سیستم برج خنک کننده را مورد بررسی قرار دهیم. جلبک در برج خنک کن یکی از نمونه‌های مخرب در این راستا بوده که در صورت عدم توجه خسارات جبران ناپذیری را به همراه می‌آورد. عموماً در بررسی‌های دیده شده برای جلبک در برج خنک کن می‌توان نمونه نتیجه گیری‌های شگفت انگیزی را اخذ نمود.

بررسی جلبک در برج خنک کن

یکی از مهم‌ترین گزینه‌های تخریب در برج خنک کن جلبک می باشد، اما با بررسی‌های انجام شده بر روی این مدل از موارد مخرب می‌توان از تشکیل و ادامه رویه آن‌ها جلوگیری نمود. علت ایجاد جلبک در برج خنک کن به صورت مستقیم به عواملی هم چون املاح موجود در نور خورشید و آب‌ها وابسته است. با بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که سیستم توزیع آب برج خنک کن مهم ترین قسمت آن می باشد که جلبک در برج خنک کن بر روی این قسمت بسیار تأثیر گذاشته و باعث تخریب شدید آن می‌شود. و در نهایت میزان خنک‌کنندگی تقلیل می‌یابد.

چگونگی ایجاد جلبک در برج خنک کن

یکی موارد بسیار مهم در تأثیر جلبک در برج خنک کننده کاهش تبادل گرما می باشد. در واقع جلبک در برج خنک کن درصورتی‌که بسیار رشد نماید باعث عدم جریان درست آب در برج خنک کن شده و این موضوع می‌تواند بسیار زیان‌آور باشد. موارد رشد جلبک در برج خنک کن باعث می‌شود دسته‌ای عظیم از جامدات به صورت پراکنده نیز در برج خنک کن ایجاد نماید که باعث تضعیف راندمان سیستم توزیع آب می‌شود. موارد تاثیرگذار بر رشد جلبک شامل نور و دما بوده و ارتباط مستقیمی با PH داشته و تغییرات این پارامتر را در بر می‌گیرد. در ضمن مواد مغذی هم چون فسفر و در بعضی مواقع نیتروژن نیز بر روی راندمان برج خنک کننده تاثیرگذار است.

نکته بسیار مهم برای حفظ و کنترل کارایی برج خنک کننده نظافت بدنه و قسمت پایین تشت می باشد زیرا محل اصلی رشد جلبک در برج خنک کن در قسمت پایینی می باشد.

مورد بعدی قابل تأمل در این بین موجودات زیستی می باشد، دقت نمایید اگر در کنترل رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها بررسی‌های لازم مبذول نشود این موجودات رشد بی رویه داشته و یک سطح کاملاً چسبنده ایجاد شده که به فرسایش برج خنک کننده منجر شده و در مقیاس بزرگ راه جبران بسیار سخت می‌شود. یک نمونه راهکار بسیار ارزشمند برای جلوگیری از این موارد مواد شیمیایی بسیار قدرتمند می باشد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید