پارامتر اصلی طراحی برج خنک کننده

 

در نگاه اول گمان می‌شود که اعمال پارامترهای طراحی برج خنک کننده کم تأثیر می‌باشد، اما با محاسبه‌ای بسیار ساده به این نتیجه خواهیم رسید برای طراحی برج خنک کننده درست و استاندارد نیاز به رعایت قوانین مربوط به پارامترهای مختلف بوده و این موضوع سبب می‌شود هزینه‌های صرف شده برای طراحی برج خنک کننده بسیار کمتر شده و نتیجه قابل قبول‌تری از خود ایجاد نماید. در واقع سیستم‌های استفاده شده برای طراحی برج خنک کننده بسیار دقیق و قابل اعتماد می‌باشند.

برای طراحی برج خنک کننده چه پارامترهایی ضرورت دارد؟

برای طراحی برج خنک کننده پارامترهای مختلفی دخالت دارد. در مرحله اول دمای ورودی و خروجی برج خنک کننده بسیار تأثیر گذار هستند. در ادامه دمای محیط و میزان آب در حال گردش نیز بسیار مهم می‌باشد. به نتیجه حاصل از محاسبه تفاوت بین دمای ورودی و خروجی Range گفته می‌شود. تفاوت بین دمای خارج شده از برج خنک کننده و دمای مرطوب با عنوان Approach نامیده می‌شود. ظرفیت برج خنک کن ارتباط عکس با اپروچ دارد و در صورت کمتر بوده اپروچ میزان ظرفیت افزایش می‌یابد. این موضوع در خصوص رنج کاملاً برعکس بوده و افزایش این پارامتر به افزایش ظرفیت منجر خواهد شد.

بررسی پارامترهای طراحی برج خنک کننده

اگر پارامتر طراحی برج خنک کننده را به چهار بخش تقسیم نماییم بخش اول مربوط به رنج می‌باشد. در این بخش عدد حاصل از محاسبه اختلاف دمای ورود و خروج تعیین شده و این میزان هر چقدر افزایش داشته باشد ظرفیت برج خنک کننده می‌تواند بالاتر رفته و در واقع نیازمند وسیع نموده برج خنک کننده می‌باشد. در طراحی برج خنک کننده این پارامتر دارای ارزش بسیاری است.

در بررسی دومین پارامتر از طراحی برج خنک کننده اصطلاح اپروچ مطرح می‌باشد. که مربوط که دمای مرطوب و دمای خروجی بوده و با دمای ورودی بی ارتباط می‌باشد. روابط ظرفیت و اپروچ عکس هم هستند و از آن به عنوان پارامتر الاکلنگی یاد می‌شود. در نهایت می‌بایست دمای خروجی از برج خنک کن را به نوعی به دمای مرطوب سوق داد. برای طراحی برج خنک کننده در صورت کمتر شدن اپروچ نیاز برج خنک کننده وسیع‌تری خواهد بود.

گزینه سوم و بسیار تأثیر گذار دبی آب می‌باشد. این پارامتر مرتبط به گردش در برج خنک کن می‌باشد و با یک محاسبه ساده مشخص می‌شود که افزایش دبی آب نیاز به برج کننده وسیع‌تر را افزایش می‌دهد.

دمای مرطوب آخرین پارامتر از برای طراحی برج کولینگ تاور می‌باشد. این پارامتر ارتباط بسیار مستقیم با شرایط جغرافیایی داشته و در واقع در یک مثال ساده محیطی که دارای میزان گرمای بالاتری بوده و یا در شرف دریا می‌باشد دارای دمای مرطوب بیشتری نسبت به مناطق خشک می‌باشد.

 

 

برج های خنک کننده , کولینگ تاور , برج خنک کننده گالوانیزه , تولید برج خنک کننده , نصب و راه اندازی انواع برج خنک کننده , تهویه مطبوع ساختمان ,  برج خنک کننده مدار بسته , پکینگ , تعمیرات برج خنک کننده , برج خنک کن جریان مخالف , برج خنک کن جریان متقاطع , برج خنک کننده گرد 

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *