مقالات

محاسبات پمپ مدار برج خنک کننده و چیلر آبی

محاسبات پمپ مدار برج خنک کننده و چیلر آبی

 

در مرحله اول برای محاسبات برج خنک‌کننده و یک کندانسور چیلر آبی به دو مفهوم و مشخصات هد پمپ و دبی احتیاج داریم . در محاسبه و انتخاب باید یک مدارباز را طراحی و انتخاب نمایید که این پمپ در خط برگشت خروجی برج خنک‌کننده به ابتدای ورودی کندانسور چیلر آبی متصل شود . همیشه به خاطر بسپارید که دبی مورداحتیاج پمپ مدار برج خنک‌کننده برابر با دبی آب در گردش کندانسور هست و هد پمپ برابر با مقادیری مثل : افت کندانسور چیلر + افت مسیر و اتصالات + افت برج خنک کن + افت شیر کنترل دبی تعیین‌شده است .

چگونگی نصب چیلر آبی و برج خنک‌کننده

برج خنک‌کننده را اصولاً در پشت‌بام‌ها قرار می‌دهند و چیلر آبی را در موتورخانه و زیرزمین یک ساختمان نصب می‌نمایند . ازآنجایی‌که چیلر آبی را یک مدارباز در نظر گرفته‌ایم طبق محاسبات افت فشار در آن 4 فوت آب در برابر هر 100 فوت طول لوله قرار می‌گیرد . طبق این میزان فاصله بین برج خنک‌کننده و کندانسور چیلر آبی باید به‌صورت L  مشخص شود .البته شاهد 50 درصدی از افت فشار به خاطر اتصالات مسیر برگشت و رفت آب را خواهیم داشت و همچنین افت 12 درصدی طول لوله در بین برج خنک‌کننده و چیلر آبی را می‌توان مشاهده کرد. البته برای محاسبات دقیق‌تر افت فشار برج خنک‌کننده و چیلر آبی می‌توان به کاتالوگ سازنده آن مراجعه کرد .

محاسبه افت فشار

افت فشار کنترل دبی اصولاً 3 متر آب محاسبه می‌شود ، البته در مدل‌هایی که پاشیدن آب به‌صورت ثقلی تعیین‌شده است افت فشار پاشیدن آب صفر است  و اگر افت فشار به‌صورت نارل باشد قضیه فرق می‌کند ، باید افت فشار محاسبه گردد . برای محاسبه دقیق‌تر افت فشار نارل باید طبق مقدار جریان طراحی‌شده توسط سازندگان صورت پذیرد ، ولی برای محاسبه اولیه آن مقادیری بین 2 تا 5Psig در نظر گرفته‌شده است و در هنگام نصب پمپ سعی کنید نزدیک برج خنک‌کننده باشد .

انواع برج خنک کنکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهتولید برج خنک کنندهنصب و راه اندازی انواع برج خنک کنندهتهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار باز  , پکینگ ,
تعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده فایبرگلاسبرج خنک کننده آببرج خنک کن جریان متقاطع , برج خنک کننده گرد 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا