مقالات

عوامل مهم در مفید کار کردن برج خنک کننده

عوامل مهم در مفید کار کردن برج
بازدهی مطلوب قطره برگردان‌ در برج یک عاملی اساسی است چون:
1- صرفه‌جوئی در آب
2- حفظ ترکیب شیمیایی تیمار آب برج
3- پیشگیری از تغییر رنگ به علت مواد افزودنی از جمله کرومات‌ها و
4- اجتناب از تخلف در قانون حفاظت محیط زیست محل.
عمل برج گرماگیری از آب است و لذا در این عمل توازنی بین جریان آب و حجم هوا مطرح می‌باشد. قطره برگردان‌ها برای این منظور طراحی شدند که در دامنه محاسبه شده‌ای از جریان هوا موثر واقع گردند. چنانچه سرعت هوا خیلی زیاد باشد، سبب خروج قطرات زیاد آب از برج خواهد شد. اگر طرح قطره برگردان‌ها غیر موثر باشد، افت فشار زیاد شده و توان خنک کنندگی برج پائین می‌آید.
وجود وسیله‌ای مکانیکی برای نگه داشتن آب ضرورت غیر قابل اجتناب دارد چون آب توسط سیستم توزیع از حالت جریان انبوه خود به قطرات ریز تبدیل می‌گردد تا در برخورد با هوا خنک شود. در این عمل خنک شدن تبخیری توسط مخلوط هوا و آب ایجاد می‌شود و سبب از دست رفتن گرمای محسوس می‌شود. هوا در ضمن عبور چه در حالت جریان متقابل چه در جریان عرضی تمایل دارد قطرات ریز آب را با خود به بیرون از برج حمل کند.
شمای یک قطره برگردان با سه گذرگاه در شکل 4- 3 ملاحظه می‌شود. در طرح جدید قطره برگردان‌ که از آزبست و لاستیک کلرینه شده درست می‌شود، تعداد تغییر جهت هوا در آن 6 مرتبه است و در نتیجه سظطح تماس برای گرفتن قطرات آب همراه هوا بیشتر خواهد بود. این طرح قطره برگردان را شکل 4- 4 نشان می‌دهد.
در شکل 4- 5 منحنی افت فشار (به اینچ آب) برحسب سرعت هوا رسم شده است. منحنی‌های رسم شده از دو فرم قطره برگردان برای مقایسه افت فشار هستند، یکی قطره برگردان با تیغه‌های چوبی و دارای سه گذرگاه و دیگری نوع سلولی قطره برگردان می‌باشد. محاسبه دقیق بازیافت مشکل خواهد بود ولی آنچه مسلم است هر چه حرکت هوا آزادتر باشد خنک کنندگی بیشتر و هزینه نیز کمتر خواهد بود. این منحنی‌ها نشان می‌دهند که قطره برگردان سلولی حدود 7 درصد از قطره برگردان با سه گذرگاه موثرتر است.
اگر سلولی از یک برج تر 50 HP لازم داشته باشد تا 18 درجه خنک کنندگی با 1000 GPM و 10 درجه اختلاف دما، را تامین کند، هزینه سالیانه مصرف موتور آن در صورت بازسازی شدن سلول برج برای 1500 GPM در سال بعد 50 درصد کمتر خواهد شد.
برج‌های کهنه با قطره‌برگردان و پر کننده سلولی از PVC و نازل‌های سرامیکی به منظور بهینه کردن توان برج تعمیر شدند و بازدهی آنها تا 22 درصد بهتر شده است.
افت کمتر فشار در قطره برگردان سلولی نشان می‌دهد که هوا در آن با سرعت بیشتری جریان پیدا می‌کند، بدون آنکه هزینه اضافی داشته باشد. بنابراین در بازسازی بخش پر کننده و قطره برگردان برج‌های تر موجود توجه به این موضوع حائز اهمیت است.
در شکل 4- 6، قطره برگردان چوبی کهنه ملاحظه می‌شود که میزان خنک کنندگی طرح برج را نداشت و آب زیادی را از برج خارج می‌کرد. این قطره برگردان با نوع سلولی از PVC جایگزین شد (شکل 4- 7) که خروج آب از برج را تا حد تشکیل مه جزئی در بالای قیف پنکه کنترل کرده است.
یک روش متداول در افزایش عملکرد برج افزودن بر سرعت هوا است و این به سرعت بیشتر پنکه نیاز دارد که با افزایش توان مصرفی و زاویه بزرگ‌تر تیغه‌های پنکه بستگی دارد. مسلما به دنبال این اقدام خروج قطرات آب از برج فزونی می‌یابد چون قطره برگردان‌ها برای سرعت بالای هوا طراحی نشدند. قطره برگردان‌های سلولی که اسباب افت فشار بیشتر را فراهم نمی‌آورد می‌توانند باران‌گیری را بهتر انجام دهند. در واقع افت فشار کم حجم خروجی هوا را با توان مصرفی مساوی تشدید می‌نماید.
بارن‌گیری کامل بنابر تئوری ممکن است ولی در عمل مقدور نمی‌باشد. سطح قابل قبول باران‌زائی برج 2/0 درصد است.

 

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

طراحی برج خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهتولید برج خنک کنندهنصب و راه اندازی انواع برج خنک کنندهتهویه مطبوع , برج خنک کننده مدار باز پکینگ برج خنک کنندهتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده فایبرگلاسبرج خنک کننده آببرج خنک کن جریان متقاطعبرج خنک کننده سازانبرج خنک کننده مکعبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید