مقالات

شناسایی دقیق انواع برج خنک کننده

سؤال مختلفی در ذهن افراد مبنی بر انواع مختلفی از انواع برج خنک کننده حک شده است این موضوع سبب می‌شود که سبک‌های متنوعی از انواع برج خنک کننده را مورد بررسی بسیار دقیق قرار داده و به عملکرد هر کدام دقیقاً اشاره نماییم. انواع برج خنک کننده را می‌توان به صورتی که دارای بهترین کیفیت و قیمتی مناسب باشد خریداری نمود.

انواع مختلف برج خنک کننده

تقسیم بندی‌های مختلفی برای انواع برج خنک کننده دیده می‌شود. آیتم‌های مورد بررسی برای این تقسیم بندی بر اساس مسیرهای جریان آب و هوا، روش‌های ساخت و لاین های انتقال حرارت آن می باشد. انواع برج خنک کننده دارای شکل ظاهری متفاوتی می باشد به این معنی که گاه مکعبی شکل بوده و گاه دارای ظاهری هذلولی و یا گرد می باشد. پروانه استفاده شده در انواع برج خنک کننده در صورت وجود در قسمت بالایی و یا کناری قرار می‌گیرد.. خاطرنشان می‌سازیم روش‌های توزیع آب در انواع برج خنک کننده می‌تواند در مدل‌های ثقلی بوده و یا به صورتی دورانی باشد. نمونه‌های اسپری نازل نیز در این بین دیده می‌شود.

بررسی دقیق انواع برج خنک کننده

تقسیم بندی برج خنک کننده مختلفی وجود دارد و سبک‌های برج خنک کننده جریان طبیعی و برج خنک کننده هذلولی بسیار شناخته شده تر هستند. در مدل‌های بعدی می‌توان از برج خنک کننده مکانیک که خود شامل برج خنک کننده جریان اجباری و جریان القایی نام برد و یک نمونه شبیه به طبیعی نیز با عنوان برج خنک کننده جریان مکعب نیز دیده می‌شود.

برج خنک کننده جریان طبیعی فاقد پروانه است به این معنی که قطعه جداگانه‌ای برای جریان هوا در این مدل دیده نمی‌شود. روال کار برج خنک کننده طبیعی در ابتدا اسپری آب صورت گرفته و سپس هوا دارای روال‌های جریان طبیعی می باشد. خاطر نشان می‌سازیم این مدل دارای قیمتی بسیار ارزان است.

جنس استفاده شده در برج خنک کننده هذلولی بتن است. این مدل در نیروگاه‌ها می‌باشند زیرا در این ارگان‌ها نیاز به آب در میزان وسیع می باشد. در کنار میزان کارایی بسیار عالی این محصول دارای هزینه بسیار بالا می باشد.

در مدل‌های برج خنک کننده مکانیکی نیاز به پروانه بوده و این مدل بدون پروانه کار نخواهد کرد، خوشبختانه در برج خنک کننده مکانیکی شرایط محیطی بسیار کم تأثیر می باشد.

یکی دیگر از نمونه‌های برج خنک کننده مکانیکی به برج خنک کننده جریان اجباری معروف است، یکی از بزرگترین تفاوت این مدل این است که پروانه آن در سمت ورود هوا قرار گرفته و با توجه به عدم هماهنگی بین سرعت ورود و خروج هوا در قسمت گردش مجدد هوا دچار کمی ضعف می‌باشند. خاطر نشان می‌سازیم برق مصرفی آن بالا بوده و در معرض یخ زدگی نیز می باشد.

برج خنک کننده جریان القایی دقیقاً برعکس مدل اجباری بوده و پروانه در قسمت خروجی دیده می‌شود که به نسبت سرعت را بسیار افزایش می‌دهد.

برج خنک کننده جریان مکعب در تفاوت با مدل برج خنک کننده طبیعی دارای ارتفاع کمتری است و شامل چندین پروانه می باشد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید