مقالات

حجم هوا و عبور جریان هوا از ساختمان برج خنک کننده

حجم هوا و عبور جریان هوا از ساختمان برج خنک کننده

حجم هوا و عبور جریان هوا از ساختمان برج از عوامل موثر در خنک کردن هستند. در برج‌های با جریان طبیعی، حرکت هوا به نوساناتی بستگی دارد که توسط تفاوت دانسیته هوای محیط و هوای درون برج به وجود می‌آیند. بر تفاوت رطوبت نسبی و دما در این گونه برج‌ها تنظیمی نمی‌شود اعمال کرد و لذا بحثی در مورد آن در اینجا نخواهیم داشت.
بحث فصل حاضر روش‌های استفاده بهتر از هوا در انتقال حرارت از آب گرم به هوای سردتر از آن است. لذا انتخاب پنکه به روش رده‌بندی برای تعیین قطر مناسب آن و الکتروموتور لازم جهت بازدهی حداکثر پنکه، موضوع مهمی خواهد بود. در این خصوص اغلب سازندگان پنکه‌ها برای کمک به کار مهندسان طراح و مدیران فنی برج‌ها، منحنی‌ها و مشاهدات فنی و رده‌بندی پنکه‌ها را به متقاضی تحویل می‌دهند. دستور العمل محاسبه بازدهی پنکه‌ها بر حسب ویژگی کارکرد آنها و الکتروموتور، از دو سازنده عمده به عنوان مثال متعاقبا ارایه می‌گردند.
6- 1. کنترل‌های جریان متغیر هوا
سه روش عام کنترل انرژی- هوا در این فصل تشریح می‌شوند. اندیشه مقدماتی این است که دبی حوض آب سرد با یک نقطه تنظیم که بنای کنترل‌ها و قانونمندی جریان هوائی که توسط پنکه برقرار می‌شود، ثبت می‌گردد.
سازندگان پنکه می‌توانند تغییر خودکار شیب تیغه‌های پنکه را در آن ایجاد کنند. هدف این کار آن است که تغییر زاویه شیب تیغه‌های پنکه بر حسب نیاز حرارتی به طور خودکار صورت گیرد و در نتیجه کاهش یا افزایش جریان هوا در ازای توان مصرفی پنکه مستقلا انجام شود.
در صنعت کرارا از مبدل فرکانس استفاده می‌شود و این مبدل جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می‌کند. این کار را در مبدل microprocessprsها انجام می‌‌دهند و مقدار DC مورد نیاز را بر حسب نیاز حرارتی تعیین می‌کنند و سپس جریان را با مقدار کم به AC تبدیل می‌نمایند. این عمل سبب می‌شود که پنکه با سرعت کمتر بگردد و جریان هوا را کاهش دهد یا بنابر نیاز مقدر هوا را افزایش دهد.
جدیدترین روش، کاربرد پنکه‌های هیدرولیکی است که به ساخت و جعبه دنده هم نیاز دارد و لذا نگهداری و مخاطرات مربوط حذف خواهد شد. در پنکه‌های هیدرولکی حجم روغن هیدرولیک بر حسب نیاز حرارتی کنترل می‌شود. وقتی دمای تر نزول می‌کند، حجم روغن هیدرولیک کم می‌شود و در نتیجه سرعت پنکه پائین می‌آید. هنگامی که آب سردتر نیاز باشد حجم روغن افزایش پیدا می‌کند و پنکه با سرعت بالاتر می‌چرخد.

 

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

انواع برج خنک کننده ,خرید برج خنک کننده ,شرکتهای تهویه مطبوعبرج خنک کننده مدار بستهانواع پکینگتعمیرات و بهینه سازی برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کننده جریان متقاطع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید