مقالات

برج خنک کننده چیلر

تعریفی جامع از خنک کننده چیلر

تعریفی جامع از خنک کننده چیلر  این گونه بیان می شود که به برج‌های خنک کننده معمولی برج خنک کننده چیلر  گفته می‌شود. این برج‌های معمولی به چیلر وصل می‌شوند و وظیفه آن‌ها برطرف کردن نیاز دمایی چیلر است. مکانیسم عمل برج خنک کننده چیلر  این‌گونه است که برج خنک کننده در ابتدا چیلر را خنک می‌کند و چیلر نیز فضای داخل ساختمان را خنک می‌نماید .

خنک کننده چیلر بر اساس فعالیت‌ سیکل‌های ترمودینامیکی آب یخ، محدوده دمای مابین ۵ تا ۲۰ درجه را خنک می‌کند و جالب است بدانید که برج‌های خنک کننده محدوده دمای ۲۰ درجه را تأمین می‌نمایند که این عملکرد نیز بستگی به دمای مرطوب محیط برج خنک کننده دارد.

عملکرد برج خنک کننده چیلر

به‌مانند همه دستگاه‌های صنعتی  برج خنک کننده چیلر   در زمان کار و تهیه آب یخ و فرستادن آن برای فن کوئیل ها گرما تولید می‌کند. درواقع گرمای حاصل‌شده توسط  برج خنک کننده چیلر  همان گرمای ساختمان است که توسط دستگاه برج خنک کننده چیلر  دریافت می‌شود این گرما در مدار دیگر دستگاه خنک کننده چیلر به آب‌خنک در حال جریان منتقل می‌شود و با خنک شدن آب در جریان و رساندن آن به دمای مطلوب باعث عملکرد صحیح دستگاه خنک کننده چیلر می‌گردد. این نکته را یادآور می‌شویم که خنک‌کننده‌های چیلر در برخی از ساختمان‌ها توانایی خنک کردن ندارند و دلیل اصلی این عمل نیز انتخاب غلط در مورد ظرفیت برج خنک کننده چیلر  است که به‌درستی انتخاب‌نشده است.

نام صحیح برای برج خنک کننده چیلر

معمولاً دماهای مربوط به برج‌های خنک کننده بین ۳۸ تا ۴۰ درجه است و دمای موردنیاز خروج از برج نیز بین ۳۰ تا ۳۳ درجه است. دبی آن نیز به سایز و اندازه و وزن چیلر بستگی دارد. به عبارت بهتر برج خنک کننده باید دمای ۴۰ درجه را دریافت و دمای ۳۰ درجه را خارج کند تا اینکه دستگاه چیلر عملکرد درستی از خود ارائه دهد . البته دراین‌بین آب یخ ۵ تا ۹ درجه‌ای نیز باید به فن‌کوئل‌ها فرستاده شود. این راه اشاره می‌کنیم که نام صحیح برای برج خنک کننده چیلر ازنظر علمی دستگاه خنک کننده چیلر است چراکه عبارت برج خنک کننده چیلر  ازنظر علمی عبارتی بی معنا است.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید