مقالات

خصوصیات عملکرد برج خنک کننده چوبی

 برج خنک کننده چوبی

برج خنک کننده چوبی تقریبا از قدیمی ترین و نسل اولیه از برج های خنک کننده است. برج های خنک کن چوبی همانطور که از نامشان پیداست با اسکلت ها و بدنه ای چوبی ساخته و تولید می شوند.

عملکرد برج خنک کننده چوبی چیست؟

اما با گذشت زمان این برج های خنک کننده خطری مهم برای محیط زیست محسوب شده اند، گذشته از بحران و خطراتی که برج خنک کننده چوبی برای طبیعت داشته عمر کم و فرسایش سریع آن در برابر عوامل طبیعی یکی از بزرگترین نقطه ضعف های این برج های خنک کننده بوده است. با گذشت زمان و پیشرفت روز به روز علم به جای چوب از فایبر گلاس برای ساخت برج خنک کننده چوبی استفاده شده است .

تفاوت چوب سرخ و چوب داگلاس در برج خنک کننده چوبی

همان طور که گفته شد بدنه و ساختار اصلی برج های چوبی از چوب ساخته و تولید می شود. اما جنس اصلی و قابل استفاده در برای بدنه این برج های خنک کننده، چوب سرخ بوده است. چوب سرخ نسبت به سایر چوب ها مقاومت و استحکام بالاتری در برابر فرسایش و تخریب دارد. بعد از مدت کوتاهی روند رشد و تکثیر چوب سرخ کم شد و جوابگوی نیاز سازندگان برج های چوبی نبود. چندی بعد در ساخت برج خنک کننده چوبی، چوب دیگری به نام چوب داگلاس جایگزین چوب سرخ شد. ویژگی ها و خصوصیت های چوب داگلاس به این صورت است که برعکس چوب سرخ از مقاومت بیشتری برخوردار است و نسبت به چوب سرخ محکم تر است اما نقطه ضعف بزرگ فرسایش سریع و پوسیدگی آن بود. برای رفع این نقطه ضعف سعی شد تا چوب داگلاس را با الوارهای دیگر تحت فشار قرار دهند و مواد شیمیایی به آن اضافه کنند همچنین برای از بین بردن رطوبت چوب ها ماده ای به نام CCA به آن اضافه می شود تا چوب ها کاملا خشک شوند و مقاومت بالاتری در برابر فرسایش داشته باشند. رفته رفته با پیشرفت علم و تولید انبوه تر فولاد برای ساخت برج های خنک کننده از فولاد استفاده می شود.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید