مقالات

برج خنک کننده خشک و مزایا و معایب آن

برج خنک کننده خشک و مزایا و معایب آن

 

برج خنک کننده خشک و مزایا و معایت آن

کویل های فین دار جزیی از تجهیزات بکار رفته در برج خنک کننده خشک می‌باشد، آب دارای دمای بالا به درون کویل ها وارد می‌شود و در همین زمان فن عمل عبور جریان هوا از سطح کویل ها را انجام می‌دهد و موجب خنک شدن آب وارد شده به داخل برج خنک کننده خشک می‌شود. این برج خنک کننده به نام ایرکولر شناخته می‌شود و بیشترین کاربرد را در صنعت نفت و پتروشیمی دارد.

145---2

برج خنک کننده خشک و عمل خنک کردن آب

در برج خنک کننده خشک آب به‌صورت مستقیم با هوای محیط در تماس نیست به همین میزان تبخیر آن به حداقل ممکن می‌رسد، حداکثر دمای خشک محیط پیرامون برج معیاری مناسب برای میزان خنک شدن آب می‌باشد. محل خروجی دما در برج خنک کننده مرطوب پایین‌تر از این نوع از برج است.

مزایای برج خنک کننده خشک

برج خنک کننده مدار باز نام دیگر این نوع از برج خنک کننده است که ته نشین شدن آب را به دنبال ندارد و در همین جهت میزان تبخیر آب به حداقل ممکن خواهد رسید، استفاده از این نوع برج خنک کننده در نواحی که با کمبود آب روبرو هستند از نظر اقتصادی بسیار به صرفه خواهد بود. بهترین روش برای خنک کردن آب با دمای بسیار بالا این است که در آغاز با استفاده از برج خنک کننده خشک دمای آب را پایین آورد و در ادامه با بهره گیری از برج خنک کننده مرطوب میزان دما را تا حد قابل قبولی کاهش داد.

از دیگر مزایای این دستگاه این است که عمر آن نسبت به دیگر انواع برج خنک کننده طولانی‌تر است چراکه اجزای داخلی آن در تماس مستقیم با آب قرار ندارند.

145---1

معایب برج خنک کننده خشک

برج خنک کننده خشک میزان جریان گردش هوای بالایی را می‌طلبد که به همین دلیل با بهره گیری از چند فن در جهت تحقق این عمل مصرف برق نیز افزایش خواهد داشت، میزان سطوح تماس کویل با هوای جریان یافته در این نوع از برج خنک کننده بسیار وسیع‌تر از برج خنک کننده مدار بسته است. در این نوع از برج‌ها تعداد بالایی از کویل های فین دار بکار رفته است به همین دلیل هزینه‌های لازم برای تولید و ساخت برج خنک کننده خشک نسبت به دیگر انواع این برج‌ها بیشتر است.

پکینگ , شرکتهای تهویه مطبوع , تعمیرات و بهینه سازی برج خنک کننده , برج خنک کن جریان مخالف برج خنک کننده جریان متقاطعبرج خنک کننده مکعبی , انواع برج خنک کن , برج خنک کننده , برج های خنک کن , برج های خنک کننده , کولینگ تاور , قیمت برج خنک کننده , برج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا