مقالات

انواع برج خنک کننده را بیشتر بشناسید

انواع برج خنک کننده را بیشتر بشناسید

 

یکی از مواردی که باعث می‌شود تا شما شناخت بیشتری نسبت به برج خنک‌کننده و انتخاب آن پیدا کنید، دانستن انواع برج خنک کننده است که تا بتوانید متناسب با اهداف و کارایی سیستم خود از آن‌ها استفاده نمایید که در این مقاله قصد داریم انواع برج خنک‌کننده را بیشتر بشناسیم.

تقسیم‌بندی کلی از انواع برج خنک‌کننده

به‌طورکلی انواع برج خنک‌کننده در دودسته تقسیم می‌شود که شامل:
1) تماس مستقیم: تماس مستقیم آب گرم با هوای اتمسفر
2) تماس غیرمستقیم: عدم تماس مستقیم بین آب گرم با هوای اتمسفر
یکی از روش‌های تماس مستقیم، استفاده از یک واسطه انتقال حرارت یا قطعات پرکننده‌ای است که در زیر سیستم توزیع آب استفاده خواهند شد که در کل برای افزایش زمان تماس و سطح انجام خواهد پذیرفت. قطعات پرکننده به دو صورت لایه‌ای یا ترشحی است.
در روش غیرمستقیم، دو مدار مجزا داریم که در مدار خارجی، آب در تماس با هوا است و بعدازآن بر روی دسته لوله‌ها ریخته می‌شود و در مدار داخلی هم سیالی وجود دارد که باید سرد شود ضمن اینکه این سیال در دسته لوله‌ها در حال جریان است.
برج‌های غیر مکانیکی و مکانیکی هوا در گروه مستقیم و در گروه غیرمستقیم، کولرهای مداربسته و برج‌های کویل‌دار هستند.

بررسی انواع برج خنک‌کننده از نوع مستقیم

در غیر مکانیکی، هوا به درون برج خنک‌کن مکیده می‌شود به دلیل اختلاف چگالی است. به دلیل کم بودن سرعت ورود و خروج هوا در این برج‌ها، جهت باد یک عامل مؤثر خواهد بود.
در مکانیکی، اما یک فن در قسمت ورود و خروج هوا است. فن‌ها یا ملخی هستند یا گریز از مرکز که بسته به سطح صدا، مصرف انرژی و فشار خارجی موردنیاز است.
ورود هوا می‌تواند از یک سمت یا از دو سمت انجام پذیرد لذا تولید این نوع برج‌ها در 4 حالت زیر است که شامل:
1) دهشی با جریان متقاطع
2) مکشی با جریان متقاطع
3) دهشی با جریان مختلف‌الجهت
4) مکشی با جریان مختلف‌الجهت
ضمناً جنس به‌کاررفته در این برج خنک‌کننده مستقیم به‌صورت آهن گالوانیزه، فایبرگلاس یا فولاد زنگ‌نزن خواهد بود.

انواع برج خنک‌کننده از نوع غیرمستقیم

در حالت مداربسته از انواع برج خنک‌کننده غیرمستقیم، فن به‌صورت مکشی یا دهشی و انتقال حرارت به‌صورت متقاطع یا مختلف‌الجهت است. انتقال آب از حوضچه پایین به حوضچه توزیع بالایی بر عهده پمپی است که روی دستگاه قرار می‌گیرد. این حالت شبیه کندانسورهای تبخیری هست.
در حالت کویل‌دار از انواع برج خنک‌کننده غیرمستقیم، در مجاورت برج، به‌صورت مجزا یک بخش کویل نصب شده است. ساختمان و عملکرد این نوع برج‌ها برخلاف برج‌های مداربسته، باید همواره از قطعات پرکننده درون برج خنک‌کن استفاده کند ضمن اینکه عبور هوای برج خنک‌کننده از بین این قطعات نیز باید انجام گیرد.

 

 

قطعات برج خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهتولید برج خنک کنندهنصب و راه اندازی انواع برج خنک کنندهتهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار باز ,انواع پکینگتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده فایبرگلاسبرج خنک کن جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعبرج خنک کننده سازانبرج خنک کننده مکعبی , برج خنک کننده گرد 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید